شنبه, 14 آذر 1394 ساعت 12:00

پای گفتار آیت الله حائری شیرازی پیرامون جریان مدعی یمانی ( احمد الحسن )

آیت الله حائری شیرازی از  علل گرایش و راه های مقابله با جریان مدعیان دروغین می گوید /.

با توجه به اهمیت جریان شناسی انحراف در مهدویت و مسأله ادعای وصایت از طرف شخصی به نام احمدالحسن بصری، به محضر حضرت آیت الله حائری شیرازی رسیده ایم تا از بیانات ارزشمند ایشان بهره مند شویم:

 

سایت کج راه: همانطور که مستحضرید، اخیراً شخصی با نام احمدالحسن بصری ادعای وصایت از سوی حضرت حجت(عج) کرده است. به نظر شما علت پیدایش چنین ادعاهایی چه چیزی است؟

 

حضرت آیت الله حائری شیرازی:علت همه این مشکلات این است که به حجت باطنه کم توجهی می شود. امام کاظم (علیه السلام) به هشام می فرمایند: «يَا هِشَامُ إِنَّ لِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حُجَّتَيْنِ حُجَّةً ظَاهِرَةً وَ حُجَّةً بَاطِنَةً فَأَمَّا الظَّاهِرَةُ فَالرُّسُلُ وَ الْأَنْبِيَاءُ وَ الْأَئِمَّةُ ع وَ أَمَّا الْبَاطِنَةُ فَالْعُقُول».[1] در روایت دیگری در آخر کتاب عقل و جهل کافی چنین آمده است:«إِنَّ أَوَّلَ الْأُمُورِ وَ مَبْدَأَهَا وَ قُوَّتَهَا وَ عِمَارَتَهَا الَّتِي لَا يُنْتَفَعُ بِشَيْ‌ءٍ إِلَّا بِهِ الْعَقْلُ».[2]

حق این حجت باطنه که عقل است خوب اداء نمی شود. اگر مردم حجت باطنه شان قوی شود این به این معناست که ما به مردم ماهی گیری یاد دادیم. اما اگر حجت باطنه اینها قوی نشود معنایش این است که ما به مردم ماهی آماده داده ایم. یعنی برایشان حل شبهه کردیم و برایشان روش حل شبهه را نیاموختیم. این حجت، پیچیده ترین نوع شبهه ها را می تواند حل کند به شرط اینکه انسان سبک زندگی اش بهره گیری از حجت باطنه باشد. مثلا انسان مطلبی را می شنود قبل از تدبر و تعمل در اطراف آن، یا رد می کند با قبول می کند، این درست نیست. بلکه باید در مورد تدبر و تامل عادت کند. افرادی که مدل و سبک اول را داشته و بدون تامل هر چیزی را قبول می‏کنند، همیشه مشتری هستند و همه چیزی را می خرند. هر گنده پزی یک گنده خوری هم دارد. اما گنده پز زمانی می تواند به کار خودش ادامه دهد که چند تا گنده خور هم وجود داشته باشد تا بتواند دستپخت خودش را به آنها بفروشد. مشکل هم اینجاست. اینهایی که ادعای مهدویت می کنند، در صورتی که مردم عمیق و دقیق باشند، کارشان کساد می شود و پیش نمیرود. این کسانی که ادعای مهدویت و یا نسبت داشتن با مهدویت را می کنند مثل سامری هستند. اینها از اقتضای مردم بره می گیرند. اقتضای مردم این است که دین را برای دلخوشی و آرامش وجدان می خواهند. حج را برای آمرزش گناه می خواهند. در حالیکه «جَعَلَ اللّهُ الْكَعْبَةَ الْبَيْتَ الْحَرَامَ قِيَامًا لِّلنَّاسِ».[3] اگر حج برای دلخوشی و آرامش وجدان باشه این دیگر قیاما للناس نیست بلکه «نیاما للناس» است.

 

سایت کج راه: به نظر شما علت گرایش برخی از مردم به مدعیان دروغین چه چیزی است؟

 

حضرت آیت الله حائری شیرازی:خیلی واضح است. مسأله منتظران مهدویت، دقیقا مانند انتظار قوم بنی اسرائیل است. بنی اسرائیل خدای مشهود می خواستند. به موسی (علیه السلام) گفتند که اینها این همه بت دارند ما هم یکی داشته باشیم. لذا چون این مشهود طلبی در دلشان بود، سامری از طولانی شدن غیبت موسی (علیه السلام) سوء استفاده کرد. در مساله مهدویت هم همین کار رو می کنند. اول می گویند آقا ظهور خیلی نزدیک است. لذا این نزدیکی را در مردم ایجاد می کنند و سپس شخصی را علم می کنند و می گویند این شخص از آثار همان مهدی موعود است. یعنی گوساله ای می سازند برای پرستش مردم! و البته مساله عجله کردن هم خیلی مهم است. اینها همانند بنی اسرائیل عجله کرده اند و دچار انحراف شده اند در حالیکه روایان ما را از عجله کردن منع فرمودند و همین عجله کردن در محضر عقل هم مطرود است. امام صادق‏ (عليه السلام) فرمودند: «كذب الوقاتون و هلك المستعجلون و نجا المسلمون».[4] تعيين كنندگان زمان آن دروغگو هستند و عجله كنندگان از بين میروند و تنها تسليم شدگان نجات مى‏ يابند.

باید توجه کرد که باب نقل، باب مرید پروری است. کسانی که عقل را کنار می گذارند و فقط از روایات متشابه استفاده می کنند، به راحتی می توانند به تعداد مریدان خودشان بیافزایند. لذا یک فرد با دو سال درس خواندن در حوزه، می آید و چندین نفر را اینگونه منحرف می کند. چرا؟ چون نقل محور است و عقل ستیز. چون دیگر نیاز به آوردن استدلال ندارد. و ظاهر روایت متشابه او را به مقصد می رساند. بعد همین شخص دو سال درس خوانده می آید و همه مراجع تقلید را که عمری کسب علم کرده اند را لعن می کند. و مریدان این شخص هم همه را تکفیر می کنند غیر از مراد خودشان!!! بعد فردا همین تکفیری ها خود صاحب الزمان را هم لعن خواهند کرد و حتی ایشان را هم رد خواهند کرد. همین علمای مذموم شده در روایات از نسل اینها به وجود خواهد آمد. همین تکفیری های مدعی مهدویت، فردا خود امام زمان را هم تکفیر خواهند کرد و در برابرش خواهند ایستاد.

 

سایت کج راه: به نظر شما بهترین راه برای مقابله با ظهور مدعیان دروغین در جامعه اسلامی چیست؟

 

حضرت آیت الله حائری شیرازی:تقویت حجت باطنه بهترین راه برای مقابله با سوء استفاده مدعیان دروغین مهدویت است. علت اصلی انحراف بنی اسرائیل هم همین بود. آنها حجت ظاهره را می شناختند اما نسبت به حجت باطنه وفاداری نکردند. لذا نتیجه فاصله گرفتن از حجت باطنه، فاصله گرفتن از حجت ظاهره شد. این بلا سر وهابیت و داعش هم آمده است که از حجت باطنه فاصله گرفته و با استفاده از روایات سر انسان ها را می برند و همه را هم تکفیر می کنند. این دو باید در کنار هم باشند. حجت باطنه و حجت ظاهره یکی بدون دیگری کارآیی ندارد و انسان را به گمراهی می کشاند. تشخیص امام حقیقی با امام دروغین به واسطه عقل است. نقل که اینجا جایی ندارد. حتی مساله پذیرش حجت ظاهره هم با عقل است نه با نقل. حجت ظاهره مانند خورشید است و نیازی به نقل ندارد و بایستی آن را با عقل فهمید و درک کرد. مثلا در مورد امام خمینی مگر نقل بود که مردم به سمت ایشان رفتند، مردم خودشان تشخیص دادند که ایشان فقیهی است که صائنا لنفسه و... است. لذا به دنبالش رفتند. ممکن است اسمی در روایات یا آیات قرآن کریم آمده باشد و شخصی مدعی شود که من صاحب آن نام هستم. اینها صحیح نیست. در زمان پدر مرحومم شخص مدعی به نام امرالله آمده بود محضر ایشان و ادعاهایی کرده بود و برای اثبات حرف خود گفته بود که قرآن گفته «أتی امر الله»[5] پدرم گفته بود بلکه اسم شما در جایی دیگر هم آمده که گفته است «و کان امر الله مفعولا».[6] باید با این مدعی ها اینگونه برخورد کرد. صرف اسم که دلیل نمی شود. باید برای پذیرش این مسائل از حجت باطنه عقل کمک گرفت. سامری دید این مردم به دنبال خدایی هستند که لمسش کنند لذا آمد برایشان یک بت درست کرد. خدای اینچنینی یعنی خدای تحت اختیار. یعنی خدای در مشت. یعنی خدایی که از انسان خط میگیرد نه اینکه به انسان خط بدهد. این خدا خوبیش این است که مردم را آزاد میگذارد. بعضی ها از مراجع فرار می کنند، چرا؟ چون برایشان قانون شرع را قرائت می کنند و اینها از انجام خیلی کارها محروم می شوند پس ناچارند به دنبال کسی بروند که اینها را رها کند و با وعده های پوشالی، وعده رستگاری بدهد. در زندان هم همین بود. اگر عالمی به زندان می افتاد اول گروهک ها دورش را می گرفتند. اگر می دیدند که این شیخ تریبون اینها می شود، لذا می گفتند حضرت آیت الله العظمی و... اما اگر می دیدند که این شخص به تریبون اینها تبدیل نشد بلافاصله مارک ساواکی و ... به ایشان می چسباندند. الان هم همین طور است. این مدعیان با بعضی از آقایون رابطه خوبی دارند و آنها را تمجید می کنند و بعضی از آقایون دیگر را که مخالفشان است، با برچسب زنی و تهمت می خواهند از میدان دور کنند. پس اگر عقل در میان نبود، آنوقت وهم و خواب می آید و جای همه چیز را می گیرد. خواب می شود تصمیم گیر و تصمیم ساز. لذا به جای آنکه عقل حرف بزند خواب حرف می زند. تمام کسانی که نقل محور بودند و از عقل بهره نگرفتند عاقبتشان به گمراهی کشیده شد.

سایت کج راه: از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید کمال امتنان را داریم و ان شاالله در فرصت مقتضی برای ادامه این بحث خدمتتان خواهیم رسید.

بازنشر : سایت المهدیون دات آی آر  

منبع:  سایت کجراه

 

نظرات  

پاسخ + +7 --
ناشناس 1394/10/26 - 14:21
خداوند از وجود پاك عالمان دين و محافظان دين خدا كه اينگونه روشنگري مي كنند محافظت نمايد. لطف نماييد از فرقه هاي انحرافي ديگر كه در داخل كشور فعال هستند مطالبي براي اينجانب ارسال نمييد
پاسخ + -1 --
مالك 1394/11/17 - 13:52
جواب درستی نداده. لطفا جواب در چارچوب قرآن و اهل بیت باشد

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید